Yunus Emre musikilerle yad edildi

Yunus Emre musikilerle yad edildi
Viyana Yunus Emre Enstitüsü, ölümünün 700. yılında Yunus Emre’yi musikilerle andı.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Yunus Emre için anma programı düzenlendi. Viyana Yunus Emre Enstitüsü, 28 Eylül Salı günü Viyana Türkenschanz Park’ta bulunan Yunus Emre Çeşmesi önünde büyük mutasavvıf ve şair Yunus Emre’yi vefatının 700. Yılında “Yunus Emre’yi Anma Konseri” ile yâd etti.

Programda, Yunus Emre’nin yüzyıllardır dilden dile, gönülden gönüle dolaşan şiirlerinin, Türk musikisi formlarıyla bestelenmiş hâlleri açık hava konserinde dinleyici ile buluştu.

Konsere T.C. Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, AGİT Daimî Temsilcisi Büyükelçi Hatun Demirer, Viyana Başkonsolosu Asip Kaya, Viyana 18. Bölge Belediye Başkanı Silvia Nossek’in yanı sıra birçok davetli katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Viyana Yunus Emre Enstitüsü Müdiresi Ayşe Yorulmaz, böyle bir konseri organize etmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Yorulmaz, programda şöyle konuştu: “Bugün Enstitümüzün de ismini aldığı büyük mutasavvıf ve şair Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı dolayısıyla düzenlediğimiz konserin bizler için farklı bir önemi var. Yunus Emre yaşamı boyunca insan, doğa sevgisi, hoşgörü, barış ve kardeşlik konularını ele alarak kendi duru dili ile halka seslendi. Biz de bu sesin bir parçası olduğumuz için gururlu ve mutluyuz”
Yorulmaz’dan sonra sözü alan T.C. Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun ise 1991'de Türkiye tarafından yapılan Yunus Emre Çeşmesi'nin iki ülke arasındaki dostluğun önemli sembollerinden olduğunu söyleyen Ceyhun, bu sembolün gelecek nesillere taşınması ve korunmasının önemine işaret etti.