YTB, Afrika Birliği ile protokol imzaladı

YTB, Afrika Birliği ile protokol imzaladı
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile Afrika Birliği (AfB) arasında eğitim alanını kapsayan konular hakkında işbirliği protokolü imzalandı.

Afrika Birliği (AfB) Komisyonu Başkanı Moussa Faki Mahamat ve beraberindeki heyet, Türkiye programı çerçevesinde Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığına (YTB) da ziyarette bulundu. Ziyaret kapsamında YTB ve AfB arasında eğitim alanıyla ilgili geniş kapsamlı bir işbirliği protokolü de gerçekleşti.

YTB Başkanı Abdullah Eren yaptığı konuşmasında, AfB Komisyonu Başkanı Mahamat’a, yaptığı ziyaretten dolayı teşekkürlerini ileterek, YTB’nin Afrika kıtasına yönelik yürüttüğü faaliyetleri anlattı.

Başkan Eren, Türkiye ile Afrika arasındaki eğitim ve kültürel iş birliklerini geliştirmeyi amaçlayan faaliyetlere çok önem verdiklerini aktararak, “YTB’nin Türkiye Bursları programı kapsamında gerçekleştirdiği burslandırmalarda ve sosyal-kültürel faaliyetlerinde, Afrikalı öğrenciler ile bölgeden katılımcılar önemli ölçüde yer almaktadır. İnşallah bu protokol vesilesiyle Afrika ile olan ilişkilerimizi daha da ilerleteceğiz” dedi.

AfB Komisyonu Başkanı Mahamat ise, “Afrika toplumunun yüzde 65’i gençlerden oluşmaktadır. Gençlik için yapılan yatırımlar gelecek için yapılan yatırımlardır. Bu görüşmede imzalanacak iş birliği protokolü vesilesiyle YTB ve AfB arasında kurulacak stratejik ortaklık, gelecek adına ümit vericidir. Zira gençlere yönelik eğitim ve kültürel alandaki çalışmalar AfB’nin çalışmaları için de önemli bir yere sahiptir” şeklinde konuştu.
İmzalanan işbirliği protokolüyle beraber Afrika ülkelerine yönelik; diaspora, yükseköğrenim bursları, bilimsel ve akademik araştırma programları, dil öğrenimi ve kısa dönem eğitim programları konularındaki ortak çalışmaların artırılması hedefleniyor.