YEE’ de kültürleri birleştiren etkinlik

YEE’ de kültürleri birleştiren etkinlik
‘’Güney Afrika Ulusal Miras Günü’’ Johannesburg YEE’de kutlandı.

Güney Afrika’da Ulusal Miras Günü, Johannesburg Yunus Emre Enstitüsünde kutlandı.
Türkiye’nin Pretorya Büyükelçisi Ayşegül Kandaş’ın konuşmacı ve onur konuğu olarak katıldığı 24 Eylül 2021 tarihindeki etkinliğe, Kazakistan Büyükelçisi Kanat Tumysh’ın yanı sıra çok sayıda Güney Afrikalı ve sanatsever katıldı.  
Etkinlik kapsamında Güney Afrikalı kursiyerler tarafından Türk el sanatları gösterimi ve sergisi yapıldı.
Büyükelçi Kandaş konuşmasında UNESCO tarafından ilan edilen 2021 Yunus Emre Yılına değinirken Yunus Emre ve Türkçe yılında Güney Afrikalıların Ulusal Miras Günü’nü kutlamaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.
Kandaş konuşmasında, “2017 yılından beri Yunus Emre Enstitüsü Güney Afrika ile Türkiye arasında dostane ilişkilere katkı sağladı ve Türkleri ve Güney Afrikalıları çeşitli kültürel etkinlikler ile barış, kültür ve güzellik ortamında buluşturdu.” dedi.
Johannesburg Yunus Emre Enstitüsü temsilcisi Abdülaziz Yiğit ise Ulusal Miras Günü'nün Güney Afrika'da her kesimden insanın bir araya gelerek kendi kültürlerini sergilediği bir gün olduğunu belirterek "Biz de bugün geleneksel Türk el sanatları sergisi eşliğinde bugünü Güney Afrikalılarla beraber kutluyoruz." dedi.
2021 yılının Yunus Emre Yılı olması sebebiyle Türkçe kurslarının ilk defa kayıt olacak kişiler için ücretsiz olduğunu ifade eden Yiğit, ekim ayı içerisinde "Güney Afrikalıların gözünden Türkiye ve Yunus Emre" temalı bir söyleşi hazırlamayı planladıklarını belirtti.