Ukrayna’da çocuklar Türkçe öğrenebilecek

Ukrayna’da çocuklar Türkçe öğrenebilecek
Kiev Yunus Emre Enstitüsü, Ukrayna’nın Kiev şehrinde çocuklara yönelik Türkçe Eğitimi kurslarına başladı.

Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Ukrayna’da bir ilki başardı. Ukrayna’da yaşayan ve Türkçe öğrenmek isteyen 4-6, 7-9 ve 10-14 yaş aralığındaki çocuklara yönelik Türkçe kursları, Ukrayna’nın Kiev şehrinde ilk kez 25 Eylül 2021 tarihinde açıldı.

Farklı saatlerde yapılan kurslarda özellikle 4-6 yaş aralığındaki öğrencilerin derslerine yeni yayımlanan “Çocuklar için Türkçe – Okul Öncesi” kitabı kullanılarak başlandı.

Kitapta yer alan şarkılar ile boyama ve dinleme etkinlikleri, bir yandan çocuklarda büyük ilgi uyandırırken bir yandan da çocukların Türkçeye karşı motivasyonlarını artırıyor.

Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Öğretimi ve Türkoloji Müdürü Prof. Dr. Yavuz Kartallıoğlu konuyla ilgili, çocuklar için Türkçe kursları aracılığıyla aileler ve çocukların bir araya geldiğini, kurs sonunda kursa katılan çocukların ebeveynlerine yönelik de Türkçe kurslarının açılmasının bir gereklilik olduğunu ifade etti.

Büyükelçi ziyareti

Kiev YEE’ ye eşi ile birlikte bir ziyarette bulunan T.C. Kiev Büyükelçisi Ahmet Yağmur Güldere, “Çocuklar için Türkçe – Okul Öncesi” kitabı hakkında bilgi aldı.
Atölyenin düzenlenmesine katkı sağlayan YEE’ ye teşekkürlerini sunan Güldere, bu kursların Kiev’de açılmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.