Orman yangınlarında cansuyu oluyorlar

Orman yangınlarında cansuyu oluyorlar
Ardı arkası kesilmeyen yangınlar ormanlarımızı kül etmeye devam ederken, Kızılay tüm imkanlarıyla bölgeye yardım yetiştiriyor.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde farklı noktalarda çıkan yangınlar sonucu afet uzmanlarıyla bölgede yardım çalışmaları yürüten Kızılay, Muğla, Osmaniye, Adana ve Mersin’deki orman yangınlarından etkilenenlere ve çalışanlara da sahadaki 150’nin üzerindeki afet uzmanı ve gönüllüsüyle destek olmaya devam ediyor.

Ülkenin güneyinde çeşitli noktalarda meydana gelen orman yangınları vatandaşları olumsuz etkiledi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli açıklamasında; 28 Temmuz-1 Ağustos arasında 125 yangın çıktığını, 3 ilde 8 noktada yangınların sürdüğünü ifade etmişti.

Yangın bölgelerinde çalışma yürüten ekipler ve mağdur olan vatandaşlar için Kızılay’ın afet uzmanı ve gönüllülerinden oluşan ekipler, yardım ulaştırmak için seferber oldu.

Antalya’nın Manavgat ilçesi, Muğla’nın Marmaris, Adana’nın Kozan, Osmaniye’nin Kadirli ve Mersin’in Silifke, Bozyazı, Aydıncık ilçelerinde meydana gelen orman yangınlarından etkilenenler ile yangına müdahale eden ekiplere beslenme desteği veriliyor.

Afet uzmanlarını ve gönüllülerini orman yangını bölgelerine gönderen Kızılay, mobil beslenme araçları, sahra mutfakları ve bölgelerde bulunan aşevlerinde yaptığı hazırlıklarla beslenme yardımları yapıyor. Su, kumanya ve paketli gıda gibi acil beslenme kitleriyle gün boyunca gıda desteği veren Kızılay, beslenme ekipmanlarıyla ile birlikte Belediye, Sivil Toplum Kuruluşları, bölgedeki oteller ve özel kuruluşların kapasitelerini de koordine ederek beslenme hizmeti sağlıyor. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık da orman yangını bölgesinde incelemelerde bulunurken yardım çalışmalarını afet bölgesinde takip eden Genel Müdür Dr. İbrahim Altan’a da Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Özer eşlik ediyor.

Orman yangınlarından etkilenen alanların yeniden yeşertilmesi için hazırlıklarına başlayan Kızılay gönüllüleri, Tarım ve Orman Bakanlığı koordinesinde ormanlık alanların yeniden yeşertilmesi ve çoğaltılması için seferber olacak.