İHH 15 bin Afganistanlıya umut oldu

İHH 15 bin Afganistanlıya umut oldu
İHH, ‘’Yalnız Bırakma’’ kampanyasıyla 15 bin Afganistanlıya yardım etti.

25 yıldır bölgede yardım çalışmaları yürüten İHH İnsani Yardım Vakfı, “Yalnız Bırakma” sloganıyla yürütülen kampanya çerçevesince 15 bin Afganistanlının ihtiyacını giderdi.

Afganistan’ın başkent Kabil, Ghazni, Meydan Şar, Saidabad, Tahar, Kunduz, Baglan ve Kandahar şehirlerinde çeşitli ziyaretler gerçekleştirerek durum tespiti yapan İHH ekipleri, hayırseverlerin destekleriyle bu bölgedelerde gıdaya muhtaç olan ailelere insani yardım gerçekleştirdi.

Son süreçte İHH, ücra köylerde yaşayan yetim aileleri ve engelli vatandaşlardan, mülteci kampları ve hastanelere kadar birçok farklı uygulama sahasında bu çalışmaları uyguladı.

Yaklaşık 60 tonu bulan yardımlardan 15 bin Afgan istifade etti.
Konuyla ilgili konuşan İHH Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hasan Aynacı, bu kampanyanın yanı sıra Afganistan’da 2 bin yetime aylık sponsorluk yaptıklarını belirtti.

Aynacı, “Savaşla birlikte Afganistan’da 1 milyonu aşkın bir yetim nüfusundan bahsediliyor. Biz de hem Yetim Sponsorluk Sistemi’mizle 2 bin yetimi geleceğe hazırlıyor hem de başkent Kabil’de bulunan Kardeşlik Yetimhanesi ile onlarca yetim kardeşimizin barınma, eğitim ve gıda ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Başlattığımız kampanya ile de özellikle kırsal kesimde bulunan fakir ailelere, engellilere ve yetim ailelere gıdanın yanı sıra battaniye desteğinde bulunuyoruz. Buradaki kriz sona erene dek çalışmalarımızı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.