60. yıla özel ‘Türk döneri’ konulu şarkı

60. yıla özel ‘Türk döneri’ konulu şarkı
Türkiye’den Almanya’ya göçün 60’ıncı yılına özel Alman rap sanatçısı Krom ve Türk vatandaşı Cumhur Frankfurt, ‘Türk döneri’ konulu bir rap şarkısı hazırladılar.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) girişimleriyle Türkiye’den Almanya’ya göçün 60’ıncı yıl dönümü vesilesiyle Almanya’da Top Tier Takeover isimli yarışmada iki yıl üst üste serbest stil şampiyonu olan rap sanatçısı Krom ve sosyal medya fenomeni Cumhur Frankfurt, Türk döneri temalı bir rap şarkısı yaptı.

Türkiye'den göçün Alman toplumu üzerindeki kültürel ve ekonomik etkisinin önemli göstergelerinden biri olan döner, hazırlanan rap şarkısında iki kültürü birbirine bağlayan lezzet olarak ele alındı.

YTB ise Almanya’da ki döner kültürü hakkında şunları paylaştı;

‘’ Ekmek arası döner, ilk defa 50 yıl önce Almanya’da Türk göçmen işçilerimizin çalıştıkları fabrikadaki işçilerin yemek yemek için vakitlerinin az olduğunu fark etmesi ile Almanya’da ortaya çıktı. Döner, bugün Almanya’da 4 milyar avro hacmiyle büyük bir sektörü oluşturuyor. İki toplum arasında dostluk köprülerinin kurulmasına yardımcı olan döner aynı zamanda Almanya’nın adeta milli yemeği olmuş vaziyette
Almanya’da günde yaklaşık 2 milyon porsiyon döner tüketiliyor. Almanya’da 40 binden fazla döner kebapçısının bulunduğu tahmin ediliyor’’