3. Uluslararası Afet ve Dirençlilik Kongresi tamamlandı

3. Uluslararası Afet ve Dirençlilik Kongresi tamamlandı
AFAD'ın ev sahipliği yaptığı 3. Uluslararası Afet ve Dirençlilik Kongresi bugün sona erdi.

"İklim Değişikliği ve Yerel Dirençlilik" temasıyla Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı'nda düzenlenen ve üç gün boyunca 7 Panel ve 21 oturumun gerçekleştirildiği 3. Uluslararası Afet ve Dirençlilik Kongresi (IDRC) sona erdi.

Kongrede, İklim Değişikliğine Karşı Toplumsal Dirençliliğin Geliştirilmesi, Afet Risk Azaltma Stratejilerinin Geliştirilmesi ve Uygulanması, Şehirlerimizde İklim Değişikliği Etkileri ve Uyum Stratejileri, İklim Değişikliği ve Dirençlilik: Kızılay ve Kızılhaç Deneyimleri, İklim Değişikliğine Uyum Perspektifi Altında Dayanıklılık Deneyimi, Afetler-Pandemi Halk Sağlığı, Afet Risk Azaltma Modelinde Toplum Farkındalığının Artırılması başlıklı paneller düzenlendi.

Çevrimiçi ve yüzyüze 352 kişinin katıldığı ve 3 gün süren kongrede 7 panel, 21 oturum, 54 yüz yüze, 71 çevrimiçi sözlü sunum gerçekleştirildi.

IDRC nedir?

Afet risklerine karşı dirençliliği ve kapasiteyi artırmak amacıyla 2019'dan itibaren her yıl düzenlenen Uluslararası Afet ve Dirençlilik Kongrelerinde (International Disaster and Resilience Congress), konularında uzman akademisyenler, kurum ve kuruluşların çalışanları ve sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek bilgi paylaşmaları sağlanıyor.