İki çocuktan biri yeterli öğüne ulaşamıyor

 İki çocuktan biri yeterli öğüne ulaşamıyor
UNICEF araştırmalarına göre dünyadaki 2 yaşından küçük çocukların yarısı gelişmesi için gereken minimum öğünü tüketmiyor.

UNICEF tarafından dün yayımlanan rapora göre, 2 yaşından küçük çocuklar gelişmek için ihtiyaç duydukları gıdaları veya besinleri alamıyor ve bu da gelişimleriyle ilgili geri dönüşü olmayan zararlara yol açıyor.

Rapor, 91 ülkeyi kapsayan bir analiz içeriyor. 

Analize göre, 6-23 aylık çocukların yalnızca yarısı, bir günde tüketilmesi önerilen minimum öğün sayısına ulaşabiliyor ve çocukların yalnızca üçte biri gelişmek için ihtiyaç duydukları minimum besin gruplarını tüketiyor.

Veriye göre küçük çocukların beslenme düzenleri son on yılda hiçbir gelişme göstermedi.

Erken yaşta büyümeyi desteklemek için gerekli olan ve sebzede, meyvede, yumurtada, balıkta ve ette bulunan besin maddelerinin yeterince tüketilmemesi, çocukları zayıf beyin gelişimi, zayıf öğrenme, düşük bağışıklık, artan enfeksiyon riski altında bırakıyor ve ölüm riskini arttırıyor.

Artan yoksulluk, eşitsizlik, çatışma, iklim kaynaklı afetler ve COVID-19 salgını gibi sağlıkla ilgili acil durumlar beslenme krizini arttırıyor.

Konuyla ilgili UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore, “Raporun bulguları açık: En önemli zamanlarında, milyonlarca küçük çocuğun beslenme şekli, başarısız olmalarına yol açıyor. Hayatlarının ilk iki yılında yetersiz seviyedeki besin tüketimi, çocukların hızla büyüyen bedenlerine ve beyinlerine geri dönülemez şekilde zarar veriyor, okullarını, iş beklentilerini ve geleceklerini etkiliyor. Bu durum yıllardır biliniyor olsa da gençler için besleyici ve güvenli yiyecekler sağlama konusunda çok az ilerleme kaydedildi. Devam eden COVID-19 kaynaklı aksamalar sebebiyle durum daha da kötüleştirebilir” diye konuştu.