AFAD iddiaları yalanladı

 AFAD iddiaları yalanladı
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), sel felaketinde yapılan yardımların seçilmiş kişilere dağıtıldığı iddialarını yalanladı.


AFAD tarafından yapılan açıklamada bazı basın kuruluşlarında yer alan "Gerze’de seçilmiş kişilere yardım dağıtılıyor" iddiasının mesnetsiz olduğu ve yapılan bu haberlerin yardım görevlilerini üzdüğü vurgulandı.

Açıklama ise şöyle;

“Bugün bazı medya kuruluşlarında yer alan yardımların Gerze’de “seçilmiş” kişilere dağıtıldığına ilişkin mesnetsiz iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Bugüne kadar ülkemizin dört bir köşesinden hayırsever vatandaşlarımızın, kurum ve kuruluşlarımızın bölgeye gönderdiği 3.460.347 kalem ürünün (gıda kolisi, su, bebek bezi vb.) Afet Yönetim Karar Destek Sistemi (AYDES) aracılığıyla girişi yapılmıştır.

Gelen yardımlar, Bozkurt ilçesi ile birlikte, selden etkilenen ve Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan edilen Gerze gibi diğer ilçelerdeki ihtiyaç sahiplerine, Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında Ayni Bağış Depo Yönetimi ve Dağıtım Çalışma Grubu’nun koordinasyonunda, herhangi bir ayrım yapılmadan dağıtılmaktadır.
Gerçeği yansıtmayan ve herhangi bir dayanağı olmadan yayımlanan bu tarz haberlerin, bölgede yaraların sarılması için günlerdir vefakarca görev yapan yardım görevlilerini üzdüğünü ve çalışmalara destek yerine köstek olduğunu hatırlatırız.”